UPISI U PRVI RAZRED

Poštovani roditelji naših budućih prvaša,

prilažemo Vam nekoliko linkova sa korisnim informacijama:

VODIĆ ZA RODITELJE
__________________________________________________________________________________________________________________

Poštovani roditelji budućih prvaša,

na preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja  RH, a uz suglasnost osnivača osnovnih škola, donesena je odluka da se na razini naše županije upisi u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2024./2025. provedu elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole (e-Građani).

U Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovne škole prijave za redovan upis u 1. razred  otvaraju se 22. veljače 2024. godine.

Roditelji će moći podnijeti prijavu za upis djeteta u 1. razred osnovne škole od 22. veljače do 31. ožujka 2024. godine  preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/. U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu i školi na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave, roditelj će moći odabrati i druge mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi ( npr. izborne predmete i sl.).

Prijave za upis djece s već utvrđenim teškoćama bit će otvorene ranije, od 1. veljače do 31.ožujka 2024. godine.

Uz prijavu za redovan upis u 1. razred osnovne škole, roditelji će moći do 31. ožujka 2024. godine podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole, kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole.

Roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis djeteta u drugu školu, školu koja ne pripada upisnom području - samo ako za to imaju opravdani razlog.Oni roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulaz u e-Građani mogu se javiti u Školu za prijavu djeteta. Za sva pitanja možete se obratiti Školi.

Sve ostale obavijesti (psihologijsko testiranje zrelosti djece, liječnički pregled, pregled kod stomatologa) dobit ćete običnom poštom od Škole.

S poštovanjem,

ravnateljica OŠ Komiža Melita Mardešić

Objavljeno: 30.1.2024.

Na temelju istraživanja i prakse, danas znamo da je spremnost za školu jedan složen koncept koji uvelike nadilazi sam pojam kronološke dobi.

Tko je školski obveznik?

Djeca koja do 1. travnja tekuće godine navrše šest godina, prema Zakonu o odgoju i obrazovanju, trebaju pristupiti postupku procjene psihofizičkog stanja djeteta radi provjere spremnosti za školu.

Procjena se sastoji od dva dijela

• sistematskog pregleda u ambulanti kod liječnice školske medicine
  • procjene spremnosti za školu od strane stručnog tima škole

Odgoda/prijevremeni upis

Ako stručno povjerenstvo škole utvrdi da dijete nije spremno za školu, dijete dobiva odgodu upisa.

Ako Vam se savjetuje odgoda, ne očajavajte! To je najbolje za Vaše dijete, a godina dana je kod djece dugačak period u kojem dijete sazrijeva i postaje spremno na izazove koje donosi škola.

Također, roditelji mogu tražiti prijevremeni upis djeteta u školu, ako  dijete navršava šest godina u razdoblju  od  1. travnja  do 31. prosinca tekuće godine . Za prijevremeni upis potrebno je uputiti/ispuniti zahtjev.

Djeca koja se upisuju u OŠ Komiža ne trebaju imati prebivalište u Komiži. U Školu se mogu upisati i strani državljani, a Škola im je obavezna osigurati učenje hrvatskog jezika.

Za sve ovdje navedene obaveze dobit ćete termine putem pošte:

Svu djecu, koja će pristupiti  procjeni psihofizičkog stanja djeteta radi provjere spremnosti za školu (u Školi kod psihologa i logopeda i u ambulanti kod nadležne školske liječnice), roditelji su obavezni odvesti na pregled kod izabranog stomatologa -stomatolog je obavezan roditelju dati popunjenu zubnu putovnicu koju roditelj daje na uvid liječnici škoske medicine kada bude pozvan na pregled. U školi će se provesti psihologijsko testiranje - djeca će tijekom jednog sata rješavati zadatke slične onima iz radnih lističa koje su rješavali u vrtiću. Od prošle godine rade se laboratorijska analiza urina i  krvi iz vene - da bi se isključila predispozicija za porodičnu hiperkolesterolemiju te, po potrebi,  poduzele preventivne mjere kontrole kolesterola kroz prehranu (laborratorijske pretrage krvi KKS i analiza za - porodičnu hiperkolesterolemiju te urina možete obaviti u Komiži kod laborantice-uputnice će biti u sustavu).

Zubna putovnica | Hrvatski zavod za javno zdravstvo (hzjz.hr)

O svemu ostalom obavijestiti ćemo Vas pravovremeno putem pošte.

S poštovanjem, ravnateljica Melita Mardešić

Za čitanje, savjeti, prijedlozi.....

« Listopad 2024 »